مراکز مشاوره ازدواج

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

در مراکز مشاوره هنگام ازدواج چه خدماتی ارائه می شود؟

مشاوره ژنتیک:

تاکنون ١۶ هزار بیماری ژنتیکی شناخته شده است، بیماریهای ژنتیکی در کشورها و مناطق مختلف تنوع گسترده ای داشته و در کشور ما نیز به علت تعدد ازدواج های فامیلی و قومی از شیوع بسیار بالائی برخوردار است. در نتیجه مشاوره ژنتیک به عنوان یکی از الویت ها مطرح است.رکن اصلی شروع مشاوره ژنتیک وجود تشخیص دقیق بیماری است و نیاز به همکاری نزدیک متخصصین رشته های مختلف از جمله ژنتیک، زنان، اطفال، اعصاب، پرستاران، مراقبین سلامت و پزشکان خانواده را دارد.از آنجا که بسیاری از معلولیت ها و بیماریهای خاص به وسیله انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و بارداری قابل پیشگیری است و اکثر بیماریهای ارثی پس از تولد حتی با صرف هزینه های کلان قابل درمان نیستند، لذا پیشگیری از این امر با مشاوره پزشکی ژنتیک از لحاظ اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه می باشد.

یکی از بیماریهای ژنتیکی بتا تالاسمی ماژور می باشد.در ایران از سال ١٣٧۶ برنامه غربالگری زوجین برای شناسائی زوج ناقلین بتا تالاسمی در تمامی مناطق کشور آغاز شده است.در حال حاضر انجام آزمایش غربالگری جهت ثبت ازدواج الزام قانونی دارد.

برنامه مشاوره ژنتیک اجتماعی نیز از اردیبهشت سال ١٣٩٧ در مراکز مشاوره هنگام ازدواج مرکز بهداشت شماره یک در حال اجراست که در این برنامه علاوه بر بتا تالاسمی ماژور، مشاوره ژنتیک در ارتباط بابیماریهای ژنتیکی سیکل سل، دوشن،نابینائی، ناشنوائی، هموفیلی،کالاکتوزومی و فنیل کتونوری برای زوجین انجام می شود.

آموزش هنگام ازدواج:

از سال ١٣٧٢ وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، برنامه آموزش هنگام ازدواج را با هدف بهبود تحکیم خانواده در مراکز بهداشتی منتخب "دارای آزمایشگاه" در سراسر کشور توسط افراد آموزش دیده به مدت ٢ ساعت ارائه می نماید تا زوجین با مفاهیم کاربردی آموزش ازدواج، سلامت باروری و جنسی آشنا شوند.

در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اهتمام جدی همه دستگاههای اجرائی برای مقابله با آسیب های اجتماعی و با عنایت به بند ۴ سیاست های ابلاغی جمعیت ازسوی مقام معظم رهبری با هدف تحکیم بنیانی خانواده و بهبود کیفیت و گسترش خدمات آموزش هنگام و پس از ازدواج این آموزش ها با همکاری مشترک بین دستگاهی به شش ساعت ارتقاء یافته است.همچنین تداوم این خدمات پس از ازدواج پس از ازدواج که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است ، در دستور کار وزارت متبوع برای کنترل و کاهش طلاق قرار گرفته است.

در حال حاضر طی دو روز شش ساعت آموزش با موضوعات بهداشت و سلامت، حقوق زوجین، اخلاق و احکام روانشناسی در مراکز مشاوره هنگام ازدواج به زوجین ارائه می گردد.

آدرس مراکز مشاوره ازدواج :

عنوان مرکز آدرس شماره تلفن
مرکز خدمات جامع سلامت شهری روستایی امام خمینی
 خیابان امام خمینی (ره)- روبروی موسسه انصار المهدی (عج) ۵۴۵٢۴۴۶٢ 
آزمایشگاه مرکز بهداشت
 خیابان امام خمینی (ره)- روبروی موسسه انصار المهدی (عج)  ۵۴۵٢۴۴۶٢